Черевченко Тетяна Михайлівна – ботанік-орхідолог, доктор біологічних наук, професор, член-кор. НАН України, заслужений діяч науки і техніки України, директор Національного ботанічного саду (НБС) імені М.М. Гришка у 1988–2004 рр. Лауреат премій ім. В.Я. Юр’єва, М.Г. Холодного, В.І. Вернадського. (11.01.1929, с. Почапинці Лисянського району Черкаської обл. – 25.06.2017, Київ)
Т.М. Черевченко закінчила біолого-ґрунтознавчий факультет Київського державного університету імені Тараса Шевченка у 1952 р. По закінченні навчання працювала на посадах лаборанта та квітникаря у дендропарку «Олександрія» (м. Біла Церква). У 1965 р. переїхала до Києва та розпочала роботу у ботанічного саду у відділі квітникових та оранжерейних рослин. У 1969 р. захистила кандидатську дисертацію «Рост, развитие и декоративные качества некоторых цветочных растений закрытого грунта», яка була присвячена застосуванню нових регуляторів росту в квітникарстві і стала кандидатом біологічних наук. Після створення у 1974 р. відділу тропічних і субтропічних рослин стала його першим завідувачем, з 1975 р. – заступником директора з наукової роботи. Працювала над поповненням колекцій тропічних і субтропічних рослин. Нині ця колекція є гордістю ботанічного саду і віднесена до об’єктів, що є національним надбанням. У 1985 р. захистила докторську дисертацію на тему «Тропические орхидные. Морфо-біологическое изучение и внедрение в культуру закрытого грунта». Це була перша в Україні робота, яка поклала початок різноплановому вивченню орхідей тропікогенних флор в умовах оранжерейної культури з метою їх впровадження в промислове квітникарство ex situ.
Т.М. Черевченко – провідний в СНД та Європі вчений в галузі орхідології, визнаний фахівець у вивченні біології орхідних. У 1977–1986 рр. брала участь у чотирьох експедиціях на науково-дослідному судні «Академік Вернадський» до місць природного зростання тропічних рослин – країн Південно-Східної Азії, Африки та Південної Америки, у 1988 р. відбулася експедиція на Кубу. Колекція тропічних та субтропічних рослин створювалася як фундаментальна колекція, склад якої повинен був якнайповніше репрезентувати флористичну різноманітність тропіків. Участь в експедиціях дала змогу Тетяні Михайлівні з колегами вивчати біологічні та еколого-ценотичні особливості тропічних рослин у умовах їх природних місцезростань. Тетяна Михайлівна займалася дослідженням мікроклонального розмноження орхідних, розробкою модифікованого середовища для пророщування насіння орхідей, використанням орхідних як модельних об’єктів для дослідження впливу мікрогравітації на ріст вищих рослин за умов невагомості.
У 1988 р. Т.М. Черевченко було призначено директором ЦРБС АН УРСР (нині – Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка НАН України). На посаді директора саду у роки розбудови та становлення української держави та пов’язаної з цим економічною скрутою їй вдалося великими зусиллями не тільки зберегти, а й поповнити колекції рослин (зокрема родини Orchidaceae завдяки експедиціям у В’єтнам). Розширилися і комплексні дослідження біологічного різноманіття на структурно-функціональному, організмовому і таксономічному рівнях.
Т.М. Черевченко – автор понад 350 наукових праць, серед яких 12 монографій. Завдяки її старанням була відновлена робота Спеціалізованої Ради з захисту кандидатських, а у 2005 р. і докторських дисертацій зі спеціальності «ботаніка». Під її керівництвом було захищено, вона була головним редактор наукового журналу «Інтродукція рослин», головою Ради ботанічних садів та дендропарків України. З 1 січня 2005 р. і до останніх днів життя Т.М. Черевченко – Почесний директор Ботанічного саду.
Тетяна Михайлівна Черевченко створила унікальну наукову школу орхідології. Її справу достойно продовжують численні учні.