Про нас

  • Головна
  • Про сад
  • Що таке національний ботанічний сад?
Новини

Новини про життя та діяльнвсть Національного ботанічного саду імені М.М.Гришка

Перейти
Історія саду

Історичні відомості про зародження і розвиток ботанічного саду

Перейти
Видатні вчені

Ті хто працював і збагачував українську науку разом із зростанням ботанічного саду

Перейти

ЩО ТАКЕ НАЦІОНАЛЬНИЙ БОТАНІЧНИЙ САД ?

Національний ботанічний сад імені М.М.Гришка (НБС) є державною бюджетною неприбутковою науковою установою, що перебуває у віданні Національної академії наук України у складі Відділення загальної біології НАН України. НБС входить до природно-заповідного фонду України і має об’єкти, що становлять національне надбання, щодо яких встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання.

Територія НБС імені М.М.Гришка НАН України з усіма природними ресурсами становить 129,86 га землі і вилучена з господарського використання території міста Києва згідно зі статтею 31 Закону України «Про природно-заповідний фонд України». На цій території забороняється будь-яка діяльність, яка не пов’язана з виконанням покладених на НБС завдань і загрожує збереженню колекцій флори. Територія НБС має загальнодержавне значення і використовується у науково-дослідних, природоохоронних та освітньо-виховних цілях.

Сьогодні НБС імені М.М.Гришка НАН України за різноманітністю колекцій живих рослин, масштабами території, рівнем наукових досліджень, займає одне з провідних місць серед найбільших ботанічних садів Європи. До складу ботанічного саду входить 8 наукових відділів, унікальний колекційний фонд НБС налічує понад 16000 видів, форм сортів та культиварів рослин.

Діяльність саду

НБС імені М.М.Гришка НАН України – провідна наукова установа України, що проводить дослідження з проблем інтродукції, акліматизації та селекції рослин; вивчення, збереження та збагачення біологічної різноманітності; екологічного моніторингу та оптимізації біогеоценозів; ландшафтного проектування та садово-паркового будівництва. Здійснює наукові розробки в галузі алелопатії (хімічної взаємодії рослин); медичної ботаніки та комплексного використання лікарських рослин; біоіндикації та хемосистематики; біотехнології; еколого-просвітницької діяльності.

Унікальні флористичні комплекси

В результаті багаторічної діяльності по інтродукції рослин в НБС створені унікальні флористичні комплекси "Ліси рівнинної частини України", "Українські Карпати", "Степи України", "Крим", "Кавказ", "Середня Азія", "Алтай та Західний Сибір", "Далекий Схід". На цих ділянках зроблена спроба не лише відтворити рослинність певної географічної зони, але по можливості й рельєф та окремі типові ландшафти.

Справжньою окрасою ботанічного саду є його дендрарій. Тут зібрано унікальну колекцію дерев, кущів та ліан – близько 1,5 тис. видів, різновидів та форм, які представлені за ландшафтно-систематичним принципом. Гаї берез, дубів, горіхів, лип, кленів, бобових рослин, розоцвітих та хвойних вражають розмаїттям форм крони, розмірами та забарвленням листків, кольорами суцвіть, своєю вишуканістю та чарівністю. Колекція бузку, магнолій вже давно стали візитною карткою ботанічного саду.

Питання інтродукції, стортовивчення та селекції

НБС займається питаннями інтродукції, сортовивчення та селекції основних груп квітниково-декоративних рослин. Створено колекційний фонд, що нараховує більше 5400 їх видів, форм та сортів. Багаторічні наукові дослідження з використанням генетичних методів селекції квітникових культур дали змогу створити нові сорти півоній, хризантем, жоржин, айстр, флоксів, півників, гладіолусів, клематисів, газонних трав та ін. Нові сорти за комплексом декоративних ознак відповідають міжнародним стандартам, про що свідчать нагороди отримані на численних виставках та конкурсах.

Збереження та збагачення генофонду

В НБС проводиться вивчення плодових рослин, збереження їх різноманіття, збагачення колекцій та селекція південних, нових і місцевих малопоширених культур; дослідження взаємодії і післядії плодових культур з метою визначення місця культури в садозміні і сівозміні розсадників. Створено більше 100 сортів персика, айви, дерену, хеномелесу, абрикоса, аличі, актинідії, лимонника китайського, винограду. Нові сорти вирізняються високою зимостійкістю, продуктивністю рослин та смаковими якостями плодів, вживання яких сприяє збереженню здоров'я та підвищенню працездатності людини.

В Національному ботанічному саду зосереджено увагу на збереженні, збагаченні та використанні генофонду корисних рослин поліфункціонального призначення. Проводяться всебічні дослідження з інтродукції, акліматизації, біотехнології, інтенсифікації продукційного процесу, селекції технічних, енергетичних, кормових, овочевих, пряноароматичних груп рослин, опрацювання основ технології їх культивування. Започатковано нові напрями досліджень – фіторемедіація, фітотехнологія, екологія альтернативних культур, біоенергетика. Розробляються раціональні методи експлуатації природних ресурсів лікарських рослин, переробки сировини, значна увага приділяється пошуку і вивченню рослин з антивірусними, імуностимулюючими, радіопротекторними, антиоксидантними властивостями.

Вивчення хімічної взаємодії рослин

В НБС покладено початок фундаментальному вивченню хімічної взаємодії рослин (алелопатії), розроблено принципово новий підхід до вивчення хімічної взаємодії рослин як кругообігу фізіологічно активних речовин у біогеоценозах. Створено ґрунтозамінники з керованими фізико-хімічними характеристиками, придатні для вирощування тропічних і субтропічних рослин у наземних оранжереях та в умовах космічного польоту. Співробітники саду брали участь у виконанні програми НАСА під назвою "ШАТТЛ" та в проведенні спіль¬ного українсько-американського експерименту з метою вивчення впли¬ву космічних умов на ріст і розвиток рослин.

Природоохоронна діяльність

В Національному ботанічному саду вивчаються питання фітогеохімічного моніторингу забруднення атмосферного повітря важкими металами та їх випадання в урбанізованих та природних екосистемах; моніторингу тропосферного (приземного) озону та біоіндикаційній оцінці його фіто токсичності; хемосистематичних дослідженнях рослин та вивченні їх популяційно-генетичної структури за допомогою молекулярних маркерів. В рамках міжнародної програми по рослинності (ICP Vegetation) з 1995 року лабораторія виконує моніторинг по картуванню випадання важких металів з атмосферного повітря в Європі. За підтримки Служби лісів Департаменту сільського господарства США (USDA Forist Service) організована єдина в Україні моніторингова станція (на території НБС) з вивчення тропосферного (приземного) озону.

Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка є провідною науково-дослідною установою, що займається проектуванням і створенням нових ботанічних садів та парків, розробкою наукових основ озеленення та фітодизайну підприємств і організацій, а також багатьма іншими напрямками теоретичної та прикладної ботаніки. Одним з головних завдань ботанічного саду є проведення досліджень в галузі охорони природи, створення бази для збереження генофонду рослин і всього біологічного різноманіття, а також просвітницька діяльність з питань екології та використання рослин.

  • Унікальні колекції тропічних та субтропічних рослин

    В НБС зібрані унікальні колекції тропічних та субтропічних рослин (понад 4000 таксонів), що розміщені в оранжереях загальною площею понад 5 тис. квадратних метрів. Однією з найбільших є колекція тропічних орхідей, яка налічує близько 450 видів та форм, що належать до 160 родів. Унікальними є колекції тропічних ароїдних, сортів рододендрона індійського та камелії японської, цибулинних та короткокореневищних геофітів, зразки яких були зібрані в місцях природного зростання цих видів. На основі фондових колекцій здійснюється опрацювання теоретичних засад комплексної охорони біорізноманіття тропічних рослин ex situ і практична реалізації заходів, спрямованих на збереження генофонду тропічних рослин за умов оранжерейної культури.

  • Колекції довідкового гербарію

    Колекції довідкового гербарію НБС нараховують понад 12 тисяч видів судинних рослин, що належать до 240 родин (близько 155000 гербарних аркушів). Гербарні фонди розміщені за системою А.А. Гросгейма. Серед колекцій Гербарію найкраще представлені види флори України. Великі гербарні збори є з Кавказу, Середньої Азії та Казахстану, Далекого Сходу. Колекційні зібрання з Кавказу є найбільшими на Україні. Гербарій містить значні колекції флори ряду закордонних країн (Польща, Угорщина, Болгарія, Фінляндія, Франція, Великобританія та ін.).

    </li >
  • Колекція насіння

    Колекція насіння ботанічного саду НБС нараховує 14000 зразків. Її обмінний фонд (делектус) складає близько 500 зразки. Найповніше в колекції насіння представлені бобоцвіті (Fabales) світової флори (біля 2000 зразків) та української флори (1400 зразків). В НБС створюються комп'ютерні бази даних різного призначення: колекції живих рослин НБС, рідкісні та зникаючі рослини (занесені до Червоної книги України), що зростають в ботанічних садах України, колекції насіння.

  • Рада ботанічних садів і дендропарків України

    При НБС імені М.М.Гришка функціонує Рада ботанічних садів і дендропарків України (РБСДУ). До її складу входять представники 31 ботанічного саду та 19 дендропарків України. Рада визначає головні напрямки наукової діяльності ботанічних садів та дендропарків на території України в галузях: інтродукції, акліматизації та селекції рослин, збагачення рослинних ресурсів, охорони рослинного світу, екології, проведення просвітницької роботи серед населення і залучення громадськості до природоохоронної діяльності, промислової ботаніки, фітодизайну, будівництва, реконструкції ботанічних садів та парків. РБСДУ також надає методичну допомогу ботанічним садам та дендропаркам.

Допоможемо у створенні ладшафтного дизайну!

Консультаціїї з садівництва, продаж посадкового матеріалу, доглят та проектування ландшафтів
Всі права захищено © 2020 Розроблено на основі Zerum.com.ua, НБС ім. М.М.Гришка