Index seminum

Насіннєва лабораторія

Насіннєва лабораторія була створена у  другій половині 1944 року і увійшла до складу відділу природної флори.

За роки свого існування насіннєва лабораторія провела величезну роботу з обміну насінням з вітчизняними та зарубіжними ботанічними установами.  Замовлено та отримано десятки тисяч зразків насіння та посадкового матеріалу, що були висіяні чи висаджені на ділянках НБС. Власне, завдяки цьому й створено більшість унікальних колекцій ботанічного саду, що демонструють величезну різноманітність, красу та багатство рослинного світу планети. Це, перш за все, багатющі колекції відділу квітниково-декоративних рослин, колекції пряно-ароматичних, кормових та технічних рослин відділу культурної флори, екзотичні рослини закритого ґрунту, а також дендрарій.

Починаючи з 1947 року спочатку щорічно, а згодом раз у 2-3 роки видається  список насіння для обміну  - «Index seminum», у якому у різні роки пропонувалось для обміну від 500 до 1000 назв рослин.

«Index seminum» розсилається у понад 500 установ світу, звідки надходять заявки на насіння. Крім ботанічних садів, обмін насінням проводиться з науково-дослідними установами, дендраріями, вищими навчальними закладами, лісовими господарствами, розсадниками, а також з приватними особами та вітчизняними й зарубіжними колекціонерами-аматорами. За час існування насіннєвої лабораторії її співробітники надіслали  спорідненим установам понад 150 тис. зразків насіння.

Одним з найважливіших напрямків роботи насіннєвої лабораторії є створення систематизованих колекцій насіння. Вони становлять основу для  морфологічного, анатомічного та систематичного вивчення насіння. В ботанічному саду  створена  колекція плодів та насіння, що нараховує  понад  14 000 зразків. Це  одна з найбільших колекцій на Україні. З 2004 року розпочата робота по створенню колекції рідкісних та зникаючих видів флори України. Основу її складає насіння, зібране у природі під час експедиційних відряджень співробітниками відділу природної флори,  а також відібране на ділянках відділів  дендрології, квітниково-декоративних рослин, тропічних та субтропічних рослин,  культурної флори, лабораторії медичної ботаніки та отримане по делектусам з інших ботанічних садів. Зараз колекція рідкісних та зникаючих  видів флори України нараховує 430 видів, що належать до 82 родин. Вона включає види, що занесені до Бернської Конвенції, Світового та Європейського Червоних списків, до Червоної книги України та регіональних Червоних списків.


INDEX SEMINUM
anno collectorum quae
HORTUS BOTANICUS NATIONALIS
ACADEMIAE SCIENTIARUM UKRAINAE


З того часу, як Конвенція про Біологічне різноманіття (СBD) набрала чинності, для Ботанічних садів і аналогічних Колекцій у зв'язку з обміном рослинним матеріалом слід дотримуватись статті 15 СBD (доступ до генетичних ресурсів).

Сад прагне сприяти збереженню сталості використання та вивченню Біологічного різноманіття. Тому Сад очікує від своїх партнерів, що вони отримуючи, зберігаючи та передаючи рослинний матеріал, завжди діятимуть в рамках CBD і Конвенції про торгівлю видами, які знаходяться під загрозою (CITES), а також дотримуватимуться всіх конвенцій і законів, які допомагають охороняти окремі частини Біологічного різноманіття.

Враховуючи викладене вище, рослинний матеріал видається лише тим особам та інститутам, які визнають наступні умови:

  1. Матеріал, що передається на основі цієї домовленості надається для використання в цілях загального благополуччя, особливо, для науково-дослідних і просвітницьких заходів, а також для інтересів охорони природи.
  2. Разом із отриманням рослинного матеріалу, одержувач бере на себе зобов'язання належним чином документувати та зберігати інформацію, яка пов'язана з вказаним матеріалом.
  3. В разі, якщо за допомогою наданого матеріалу друкуватимуться наукові публікації, Сад очікує, що вказана публікація буде містити посилання про походження матеріалу і без окремого запиту буде спрямована на його адресу.
  4. Дана домовленість не поширюється на комерційні інтереси користувача. Використання матеріалу в комерційних цілях є предметом окремої домовленості з країною походження. Вона підлягає положенням CBD, оскільки користувач зобов'язаний виділити частину надходжень, що отримуються, країні походження і передати релевантну інформацію в інстанцію, яка відповідає за здійснення CBD.
  5. Сад по запиту повідомить релевантну інформацію про передачу матеріалу в інстанцію, яка відповідає за здійснення CBD.
  6. Передача рослинного матеріалу здійснюється лише на підставі та при застосуванні дійсної або відповідної домовленості.
Всі права захищено © 2020 Розроблено на основі Zerum.com.ua, НБС ім. М.М.Гришка