Кохно М. А.

Кохно М. А.

Біографія вченого

Кохно Микола Арсенійович – дендролог, доктор біологічних наук, професор. (28.11.1923 р., с. Лебедин Шполянського району Черкаської обл.–3.11.2007 р., Київ). У Центральному республіканському ботанічному саду (ЦРБС) АН УРСР (з 1991 р. – Національний ботанічний сад (НБС) імені М.М. Гришка) працював з 1957 р. по 2007 р.

Учасник ІІ Світової війни, мав урядові нагороди. У 1951 р. М.А. Кохно закінчив Київський лісогосподарський інститут (нині – Національний університет біоресурсів та природокористування України) та вступив до аспірантури при Інституті лісу АН УРСР. По закінченні аспірантури до 1956 р. працював в Інституті лісу АН УРСР, на Закарпатській лісовій дослідній станції (1956), У  1956–1957 рр. – в Українському науково-дослідному Інституті економіки і організації сільського господарства Української академії сільськогосподарських наук (нині – Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки»). У 1958 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Лесоводственные свойства кленов и их роль как пород подгона и второго яруса в Лесостепи УССР». 

М.А. Кохно працював у ботанічному саду, з 1957 р. понад 50 років: молодшим, згодом старшим науковим співробітником, вченим секретарем (1961–1964), заступником директора з наукової роботи (1964–1970), завідувачем відділом дендрології та паркознавства (1976–1988). По досягненні 65-річного віку, Миколу Арсеновича було переведено на посаду провідного, а згодом головного наукового співробітника, яку він обіймав до останнього дня життя.

У 1981 р. захистив докторську дисертацію на тему «Эколого-биологические основы интродукции кленов на Украине». У 1985 р. отримав наукове звання професора за спеціальністю «ботаніка». У 1982 р. М.А. Кохно брав участь у радянсько-американській ботанічній експедиції у південно-східні штати США. Під час експедиції було оцінено перспективи інтродукції в Україну багатьох нових видів дерев та кущів.

Як завідувач відділом М.А. Кохно організовував та очолював ряд дендрологічних експедицій з вивчення видового складу дендрофлори України. Багато уваги приділяв поповненню та поліпшенню колекцій дендрарію. Під його керівництвом було розроблено асортимент деревних і кущових рослин та методи реконструкції міських насаджень у містах Полісся та Лісостепу України.

Микола Арсенович успішно займався підготовкою аспірантів і здобувачів. Ним підготовлено 19 кандидатів і 2 доктори наук, які успішно працюють як у відділах Саду, так і за його межами. Особливо великий вклад зроблено ним у підготовку наукових кадрів для дендропарку «Софіївка». Один з його учнів – член-кореспондент НАН України, директор дендропарку «Софіївка» І.С. Косенко.

М.А. Кохно опрацював теоретичні основи інтродукції деревних рослин в Україні, займався ботанічною інвентаризацією деревних інтродуцентів в Україні, інтродукційним районуванням України. Під його керівництвом проводилися експериментальні дослідження з інтродукції та біології й екології деревних рослин. 

М.А. Кохно – автор близько 200 наукових праць, у тому числі 10 монографій, був організатором і співвиконавцем фундаментальних праць, присвячених вивченню аборигенної та культивованої дендрофлори України, він очолював українську дендрологічну школу і був дійсним членом Міжнародного дендрологічного товариства (Великобританія). М.А. Кохно був нагороджений Почесною грамотою Президії АН УРСР за вагомий внесок у будівництво дендрарію ботанічного саду, розвиток наукових досліджень у галузі інтродукції деревних рослин та підготовку наукових кадрів.

Допоможемо у створенні ладшафтного дизайну!

Консультаціїї з садівництва, продаж посадкового матеріалу, доглят та проектування ландшафтів
Всі права захищено © 2020 Розроблено на основі Zerum.com.ua, НБС ім. М.М.Гришка