На початку 70-х років минулого століття розпочалось формування колекції “Лікарські рослини”. Колекція була створена за рахунок залучення посівного і посадкового матеріалу з природної флори, переважно України (матеріал збирався під час експедицій в різні райони України). Частина насіння отримана за делектусами. Над створенням колекції в різний час працювали науковці Н.С. Бурачинська, О.Є. Талдикін, А.П. Лебеда, О.П. Ісайкіна, Н.І. Джуренко й інші.
На колекційній ділянці “Лікарські рослини” вирощується 318 видiв, у т. ч.: квiткових — 315, голонасiнних — 2, папоротеподiбних — 1. Серед них: багаторiчних рослин — 255, дворiчникiв — 20, однорiчникiв — 43; дерев — 8, кущiв та напiвкущiв — 28, трав'янистих рослин — 282. Вони належать до 181 роду 55 родин, а саме:
|
|
|
Ця “природна аптека” є експериментальною базою лабораторії медичної ботаніки.
Сьогодні, за умов виживання, загострилося питання охорони рідкісних і зникаючих видів рослин взагалі і лікарських рослин зокрема. Тому колекція лікарських рослин містить види, що занесені до Червоної книги України: горицвіт весняний, тирлич жовтий, астрагал шерстистоквітковий, лепеха звичайна, золототисячник звичайний із флори України. Крім того, на ділянці експонуються види з інших регіонів: левзея сафлоровидна з Алтаю і Сибіру, елеутерокок колючий, діоскорея ніппонська з Далекого Сходу, діоскорея кавказька з Кавказу.
Ділянка “Лікарські рослини” має непересічне пізнавально-культурне (для багатотисячного загалу відвідувачів Саду) і освітнє (як база для студентів медичних та фармацевтичних навчальних закладів) значення.