Ященко Микола Петрович – селекціонер квітниково-декоративних культур, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник, лауреат Премії імені В.Я. Юр’єва. (16.05.1938 р., с. Успенка Лутугінського району Луганської обл. – 25.02. 1998, Київ) У Центральному республіканському ботанічному саду (ЦРБС) АН УРСР (нині – Національний ботанічний (НБС) сад імені М.М. Гришка НАН України) працював з 1960 р. по 1978 р. та з 1982 р. по 1998 р.
По закінченні у 1960 р. Української сільськогосподарської академії за спеціальністю «агрономія» почав працювати у відділі квітниково-декоративних рослин Ботанічного саду. Працював з на посадах молодшого, з 1971 р. – старшого, а з 1991 р. – провідного наук. співробітника. У 1978–1982 рр. обіймав посаду заступника директора з наукової роботи республіканського дослідно-показового господарства квітниково-декоративних рослин Міністерства житлово-комунального господарства УРСР.
З перших днів роботи у Ботанічному саду Микола Петрович почав займатися науковою роботою. У 1971 р. захистив кандидатську дисертацію за темою «Особенности семенного и вегетативного размножения георгин в связи с их культурой в условиях Лесостепи Украины», у 1974 р. отримав наукове звання старшого наукового співробітника, а у 1986 р. за створення нових високодекоративних сортів квітникових рослин та їх впровадження в зелене господарство отримав премію імені В.Я. Юр’єва. Наступного року його наукова робота була відзначена ювілейною пам’ятною медаллю до 100-річчя з дня народження видатного вченого М.І. Вавилова.
З 1973 р. М.П. Ященко був куратором групи багаторічних квітникових рослин (жоржини, гладіолуси, іриси, цибулинні культури та малопоширені багаторічники), безпосередньо відповідав за утримання та поповнення колекцій, проведення селекційних досліджень, вивчення біологічних особливостей, розробку технології інтенсивного розмноження та впровадження кращих сортів квітникових культур у зелене будівництво. У 1983–1985 рр. завідував лабораторією генетики і інтенсивної селекції квіткових рослин відділу квітниково-декоративних рослин Ботанічного саду. Вивчав біологічну продуктивність сортів жоржини культурної, видів і сортів півників за різних систем розмноження, особливості реакції жоржин на зміну рівня їх забезпеченості елементами мінерального живлення, видо- і сортоспецифічну реакцію півників на зміну зовнішніх факторів, опрацьовував новий метод селекції жоржин, оснований на близькоспорідненому перезапиленні з використанням маркерних ознак, розробив концепцію біоморфологічного потенціалу і деякі генетико-селекційні аспекти інтродукції, окремі теоретико-прикладні аспекти збереження генофонду квітниково-декоративних рослин. Автор сортів 11 сортів гладіолусів (співавтор О.Д. Тимченко) та 24 сортів жоржин (без співавторів). Його сорти були нагороджені дипломами, золотою та двома срібними медалями ВДНГ у Москві, а також золотою, срібною та двома бронзовими медалями міжнародних виставок (НДР, ЧССР, Японії). Працював над докторською дисертацією «Біологія розмноження і особливості формоутворення у жоржин». Протягом багатьох років викладав на курсах майстрів квітникарства та декоративного садівництва при ЦРБС. Автор близько 80 наукових та науково-популярних праць.